Bir Sayfa Seçin

İlkokul öğrencileri için notlarla ilgili baskılar, yakın çevreleri ile arkadaşlık ilişkileri ve yeni çevreye alışma gibi pek çok sorun söz konusu olabilir. Kanada İlkokulu öğrencileri için de geçerli olan bu negatif yanların üstesinden gelmek için veli, öğrenci ve okulun uyum içinde çalışması gerekir.

İster akademik baskılar, arkadaşlık sorunları, ister öğretmen sorunları yüzünden olsun, bu zor sürecin yıl boyunca devam eden etkileri olabilir. Bu konuda uygulanabilecek en iyi bir taktiklerden biri ise okulu eğlenceli yapan şeyleri ön plana çıkarmak olabilir. Örneğin yakın dönemde düzenlenecek bir sınıf gezisine çocuğunuzun katılmasını sağlayarak arkadaşlarına daha kolay alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

“Çocuğunuz arkadaşlıklar konusunda problem yaşarsa, özellikle erken çocukluk dönemlerinde bazı etkinlikler planlayın. Bu sayede ileride problemler büyümeden önüne geçebilirsiniz” diyor konuyla ilgili çalışan uzmanlar. Ayrıca öğretmenden bazı konularda destek almak da çocuğunuzun diğer insanlarla daha kolay ve etkili iletişim kurmasını sağlayabilir.

Eğer çocuğun gerginliği derslerle ilgili problemlerden kaynaklanıyorsa, ödevine yardımcı olarak bu konuda işini biraz olsun kolaylaştırmayı deneyebilirsiniz.