Bir Sayfa Seçin

Kanada, Kuzey Amerika’daki en büyük ülkedir. 10 il ve 3 bölgeden oluşur. Kıtanın kuzey kesiminde bulunur ve Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. Dünya topraklarında bilge en büyük ikinci ülke. Mesleki ve diploma kursları için popüler bir destinasyondur.

Eğitim sistemi

Kanada İlkokulu sistemleri il veya bölgeye bağlı olarak birbirinden farklıdır. Bu alanda, orta dili konuşan yeterli öğrenci olması şartıyla, çoğu yerde hem İngilizce hem de Fransızca eğitim verilmektedir. Lise, dokuz ila 12 arasında bir sınıfa kadar normaldir. Québec’te, lise on birinci sınıfta sona erer ve ardından öğrenciyi üniversiteye veya CEGEP adı verilen teknik bir alana hazırlayan bir program izler. Bunun ötesinde, öğrenciler meslek okullarına devam edebilir veya bir üniversiteye girebilirler. Bir üniversitede ilk önce bir lisans derecesi alacaklar ve bir yüksek lisans veya doktora derecesi almak için çalışmalarına devam edebilecekler. Meslek öğrencileri, çeşitli işlemlerde becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olacak sertifikalar ve diplomalar alacaklardır.

İngilizceyi veya bazen Fransızca’yı günlük olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir toplumda yaşamak ilk başta zor olabilir. İlk geldiğinizde başlangıçta karşılaşabileceğiniz bazı dil problemleri: Yerel aksanı hemen anlayamayabilirsiniz. Bölgesel aksan Kanada’da büyük ölçüde değişir. Yerel aksana alışmak için kendinize zaman verin. Kanadalılar seni hemen anlayamayabilir. Ayrıca kendi aksanınla sahip olacaksın. Yavaş konuşun ve başkalarını yavaşça konuşmalarını isteme konusunda utanma. Kanadalılar konuşmalarında çok fazla argo kullanıyorlar ve hepsini anlayabilmeniz biraz zaman alabilir. Mizah, Kanada İngilizcesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu saygısızlık değil, samimiyet işareti olarak yorumlanmalıdır. Kanadalılar konuşmalarında çok kısaltma kullanıyorlar (örneğin, Öğretmen Asistanı için TA veya Siyaset Bilimi için Poli Sci). Bir şeyi anlamıyorsanız, sadece anlamını isteyin.

Sınıfınız boyunca tüm etkinliklere katılmak gereklidir. Sınıf içi tartışmalara, grup çalışmasına veya diğer etkinliklere katılmanız istenebilir. Sınıf dışında da katılmak çok önemlidir. Bu, İngilizce becerilerinizi birçok farklı ortamda pratik etmeniz için size birçok fırsat sağlayacaktır.

İngilizce konuşulan ülkelerde ilk dilleri İngilizce olmadığında kabul edilmek isteyen Kanada İlkokulu öğrencilerine İngilizce Dil Yeterlilik sınavları düzenlenir. ELP’nin amacı için iyi bilinen birkaç sınav vardır:

  • TOEFL
  • IELTS
  • PTE
  • CAEL
  • MELAB
  • CELPIP (Kanada İçin)

Bunlar arasında, TOEFL, IELTS ve PTE, dünyadaki İngilizce yeterlilik sınavları için en çok tercih edilen sınavlardır. IELTS, lisans ve yüksek lisans düzeyinde en iyi bilinen İngilizce dil yeterlilik sınavı olarak kabul edilir. Lise öğrenimini aşağıdaki yerlerden tamamlayan öğrenciler TOEFL, IELTS ve PTE’den muaf tutulur.