Bir Sayfa Seçin

Öğrencileri motive etmek için en etkili teknikler nelerdir?

Öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katılma isteği ve ilgisi, her eğitim düzeyindeki başarılarının merkezindedir. Kanada okullarında da öğrenci motivasyonu öncelikler arasında üst sıralardadır. Tüm öğrenciler bazı etkinlikler aracılığıyla motive edilir; okul binası içinde öğrenci motivasyonu, sınıfta olan hadiselerden çok etkilenir. Birkaç alanda yapılan araştırmalar, öğrencilerin katılımını ve motivasyonunu geliştirebileceğimizi gösteriyor:

Alaka düzeyi

Öğrencilerin ilgi alanlarını geliştirmek ve dersleri öğrencilerin yaşamlarıyla ilgili ve zaten bildikleri şeyler yapmak iyi uygulamalardır.

Seçim

Öğrencilere, öğrenmeleri konusunda, ne çalışacakları ve ne bildiklerini ve ne yapabildiklerini sunma hakkında daha fazla seçenek sunmak, öğrenmeyi daha ilginç hale getirir ve merakı artırır.

Çabaları Tanıma

Başarı, daha fazla çaba harcamak için büyük bir teşviktir. Öğrencilerin motivasyonları, çabaları ve katkıları tutarlı bir şekilde değerlendirildiğinde artar.

Geri bildirim

Zamanında ve belirli geri bildirimler, öğrencilere güçlü ve zayıf yönlerini anlatır. Öğrencilerin iyileştirme için ne yapmaları gerektiğini anlamaları için geri bildirim verilmelidir. Öğrenmeyi göstermek için çoklu fırsatlar da önemlidir.

Öğretim Yöntem ve Araçları

Öğrenciler, kendilerini zorlayan ve fikirleri keşfetmeye teşvik eden çeşitli öğretim teknikleri ve stratejileri ile en iyi şekilde öğrenirler. Bilgisayarlar ve Smart Board’lar gibi teknolojilerin kullanılması, öğrencileri motive etmeye yardımcı olabilir.

Ebeveynler öğrenme sürecinde değerli ortaklardır. Kanada okullarında öğrenci motivasyonunun arttırılması için her zaman ebeveynlerin eğitime katılımı desteklenmektedir. Ebeveynler öğretmenlere evde başarılı olduğunu gözlemledikleri stratejileri önererek, çocuklarının öğrenmesini destekleyebilirler. Bu, öğretmenlerin çocuğun öğrenme ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacaktır.

Öğretmenler ve ebeveynler, çocukların zekadan ziyade emek ve zor işleri başarma yeteneğini öğrenmelerini destekler. Çocukların zekasının sabit olmadığına dair gittikçe artan kanıtlar bulunmaktadır ve en iyisini yapan çocuklar, “büyüme zihniyetini” geliştirenlerdir, böylece başarılı olmak için çaba göstermeye hazırlanırlar.

Ebeveynler evde çocukları ile deneyebilecekleri bazı stratejiler vardır. Öğrencileri etkili sorgulama yoluyla meşgul etme yöntemleri bunlardan biridir. Kanada okullarında bu gibi öğrenci motivasyonu ve başarısını arttıracak çalışmalar her zaman önemsenmektedir. Ebeveynler ve eğitimciler çocukları her zaman akademik gelişmeye teşvik edecek uygulamaları kullanmalıdır. Çocukların öğrenme stilleri hakkında bilgi edinmek ve çocukların ihtiyaçlarını belirleyebilmek bu yolda atılacak en önemli adımdır. Ayrıca ebeveynler ve eğitimciler çocukları başarılı olmaları için motive etmek konusunda günlük hayatlarına adapte edebilecekleri pratik stratejileri öğrenmeli ve uygulamalıdırlar.