Bir Sayfa Seçin

Yeni bir ülkede, orada yaşayan kişilerle bağlantılar kurmak, alışma sürecindeki en önemli adımlardan bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek ve yeni arkadaşlar edinmek Kanada’da kendinizi evinizde hissetmenize yardımcı olacaktır.
Ayrıca, iş arayışında kişileri destekleyebilecek bir insan ağı oluşturarak profesyonel hedeflere ilerlemede yardımcı olabilir. Kanada’da yeni bir şehirde, burada yaşayan başka kişilerde ağlantı kurabilmek için bir çok farklı yol vardır. Aşağıda bu imkanlardan bazıları listelenmiştir.

Göçmenlere hizmet veren kuruluşlar

Kanada’da her şehirde göçmenlerin istediği konularda danışabileceği ve tavsiyeler alabileceği kuruluşlar bulunmaktadır. Başkaları ile tanışmak, tavsiyeler almak, bu kurumların düzenlediği sosyal aktivitelere katılmak için en yakın ilgili kuruma başvurulabilir. Ayrıca Kanada Hükümeti, ülkeye yeni gelen göçmenler için, bir başka göçmen ile ya da Kanadalı ile mentorluk programı hizmeti sunmaktadır.

Gönüllülük İmkanı

Kanada’da yaşayan kişiler, özellikle Kanada’ya alışma sürecinde, gönüllü bir çok organizasyona dahil olarak ülke hakkında tecrübe kazanabilir ve yeni bir çevre oluşturabilir. Toplum merkezleri, okullar, yardım kuruluşları, hastaneler, huzur evleri bu tip kurumlara birer örnektir. Gönüllülük esaslı hizmet etmek isteyen kişiler, bağlı bulundukları bölgenin göçmenlik bürosundan yardım alabilmektedir.

Topluluk Merkezleri

Kanada’da yerel topluluk merkezlerinde etkinliklere ve programlara katılmak, aynı zamanda benzer ilgi alanlarını paylaşan yeni insanlarla tanışmak için verimli bir yoldur. Çoğu semtte, aşağıdaki alanlarda çeşitli etkinlikler ve programlar sunan toplum merkezleri bulunmaktadır.

  • Sağlık, fitness ve rekreasyon
  • Çocuk bakımı ve çocuk gelişimi
  • Eğitim ve beceriler
  • Hobiler ve eğlence

İlgili merkezlerin iletişim bilgileri için, yerel hükümet kuruluşlarına başvurulabilir.

Spor Merkezleri

Düzenli spor yapmak, Kanada’da yaygın bir alışkanlıktır. Spor aktivitelerine katılmak çocuklar ve yetişkinler için yeni insanlarla tanışmanın etkili bir yoludur. Kanada’da şehir ve
kasabaların çoğunda neredeyse her spor için düzenli ligler organize edilmektedir. Ayrıca tüm yaş grupları için yüzme, egzersiz gibi sporların yapılabileceği spor merkezleri bulunmaktadır.

Dernek ve Sosyal Kulüpler

Kanada’da toplumun çıkarlarına hizmet eden bir çok sosyal dernek ve kulüp bulunmaktadır. Ortak görüşleri veya hobileri olan insanlar bu dernek veya kulüplere üye olarak birlikte zaman geçirebilme imkanına sahiptir. Müzik, sanat, kitap, dans vb bir çok aktivitenin bulunabileceği bu dernek veya kulüplerin iletişim bilgileri internette, yerel topluluk merkezlerinde veya belediyelerde bulunabilir.

Çocuğunuzun Okuluna Katılmak

Kanada Hükümeti, ebeveynleri okul ve okul kuruluna katılarak çocuklarının eğitimine destek olmaya teşvik eder. Bu sadece çocukların başarısına yardım etmekle kalmamakta, aynı zamanda insanlarla tanışmak ve okul topluluğunun bir parçası olmak için mükemmel bir fırsat sağlamaktadır.